Bezpieczne place zabaw – właściwości i zalety
Bezpieczeństwo na placu zabaw lub boisku sportowym zależy przede wszystkim od właściwego zachowania jego użytkowników oraz wyobraźni opiekunów. Jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby beztroska zabawa skończyła się wypadkiem. Można temu zaradzić stosując bezpieczną nawierzchnię, która złagodzi skutki ewentualnego uderzenia i może sprawić, że nawet groźnie wyglądający upadek, nie skończy się urazem. Bezpieczne nawierzchnie mogą być układane z gotowych lekkich płyt z granulatu gumowego, albo w formie masy na bazie poliuretanu wylewanej i rozprowadzanej podobnie jak asfalt. Gotowa nawierzchnia jest sprężysta, przepuszczalna dla wody oraz może mieć atrakcyjne, żywe kolory.
Właściwości nawierzchni bezpiecznej
Określenie nawierzchnia bezpieczna nie oznacza jednego rodzaju produktu, ale obejmuje całą kategorię nawierzchni stosowanych na placach zabaw, w obiektach sportowych ale też w przemyśle, a nawet jako chodnik czy podjazd koło domu. Najczęściej spotykane rodzaje to płyty z granulatu gumowego, układane w otoczeniu zjeżdżalni, huśtawek i drabinek, czyli wszędzie tam, gdzie występuje zwiększone ryzyko upadku. Dostępne są różne rodzaje nawierzchni o różnych właściwościach np. płyty gumowe SBR i EPDM produkowane na bazie gumy z recyclingu, czy znany z boisk sportowych tartan, wykonany na bazie poliuretanu, a także sztuczna trawa i inne.
Granulat gumowy, dzięki porowatej, przestrzennej strukturze jest wyjątkowo sprężysty i zależnie od grubości może bezpiecznie zamortyzować upadek nawet z wysokości 1,5 m lub więcej. Jakość nawierzchni stosowanych na placach zabaw jest regulowana przez normę PN-EN 1177. Spełniające normy jakości nawierzchnie są poddawane testom laboratoryjnym, w których określa się współczynnik HIC, oznaczający kryterium urazu głowy. Takie badanie pozwala określić maksymalną wysokość upadku, dla której dana nawierzchnia zabezpiecza przed doznaniem urazu głowy.
Nawierzchnia bezpieczna – najważniejsze zalety
Zalety danej nawierzchni są oczywiście zależne od jej rodzaju, jednak ogólnie rzecz biorąc, nawierzchnie bezpieczne są chętnie stosowane ze względu na następujące cechy:
- Zmniejszenie ryzyka urazów w razie upadku – chronią zwłaszcza przed urazami głowy oraz otarciami;
- Amortyzacja i ochrona stawów – amortyzują skoki i ruch podczas aktywności fizycznej, odciążając w ten sposób stawy i ograniczają ryzyko ich urazu;
- Tłumienie hałasu – zmniejszają uciążliwość placów zabaw i boisk dla otoczenia, zwłaszcza w pobliżu obiektów mieszkalnych czy szkół;
- Przepuszczalność wody – zależnie od rodzaju, nie powodują spływu powierzchniowego, gdyż są przepuszczalne dla wody opadowej, która przez warstwę filtracyjną wsiąka do gruntu;
- Trwałość – również zależnie od typu, są trwałe i odporne na ścieranie oraz działanie promieni UV, nawierzchnia bezpieczna dobrej jakości wytrzyma w doskonałym stanie wiele lat intensywnego użytkowania;
- Estetyczny wygląd – szeroki wybór i możliwość dopasowania kolorystyki nawierzchni do projektu i charakteru otoczenia.
Układanie nawierzchni bezpiecznej – konstrukcja
Modułowe bezpieczne nawierzchnie placów zabaw można wykonać samodzielnie, gdyż mają one formę kwadratowych płyt, łączonych za pomocą kołków z tworzywa lub zamków podobnych do tych z paneli podłogowych. Ważne, aby przed położeniem nawierzchni wykonać odpowiednią podbudowę – w tym celu należy wykorytować teren placu zabaw na głębokość ok. 30-50 cm, wypełnić kruszywem typu kliniec i zagęścić, następnie na wierzchu wykonując dodatkową cieńszą warstwę z drobniejszej frakcji, którą również zagęszczamy. W obiektach o dużej intensywności użytkowania warto też wykonać warstwę z geowłókniny, która dodatkowo ustabilizuje podłoże. Tak wykonana podbudowa nie tylko zapewni odpowiednie podparcie dla nawierzchni, zabezpieczając ją przed łódeczkowaniem, ale także umożliwi sprawne przesączanie wody do gruntu.
Wybierając odpowiednią klasę nawierzchni bezpiecznej, ważne jest aby dobrać ją do wysokości obiektów np. zjeżdżalni czy huśtawek. Warto założyć pewien zapas, zwłaszcza jeśli na placu zabaw znajduje się piaskownica – wszelki piasek lub ziemia wypełniające z czasem pory nawierzchni pogarszają jej własności amortyzujące.
Nawierzchnie z płyt są łatwe w montażu, ale trudniej z nich ułożyć nietypowe kształty. Tak więc jeśli chodzi o wykonanie dużych obiektów z licznymi instalacjami typu pajęczyny do wspinaczki lub boiska i bieżnie sportowe, lepsze okażą się nawierzchnie ciągłe, które muszą być ułożone przez wyspecjalizowanego wykonawcę. W mniejszych obiektach mogą być układane i wygładzane ręcznie, natomiast na dużych płaskich powierzchniach typu boiska, najefektywniejsze jest układanie maszynowe.
Wykorzystanie nawierzchni bezpiecznych nie ogranicza się jedynie do obiektów rekreacyjnych, gdyż ich właściwości sprawiają, że stanowią one również doskonałe podłoże w obiektach przemysłowych, czy jako alternatywna nawierzchnia na podjazd przed domem, zamiast kostki brukowej lub betonu.